O NÁS

BESEDA 100 LET OD VZNIKU REPUBLIKY

Dne 9. 10. 2018 se od 08.30 hod. konala ve vranské škole přednáška, spojená s besedou, na téma 100 let vzniku republiky. Přednášejícím byl Zdeněk Ležák, spisovatel a novinář, šéfredaktor časopisu ABC, Sluníčko, Mateřídouška a Nedělníček. Akci zajišťovala knihovna Svatopluka Čecha ve Vraném. Přednáška byla upravena pro žáky 1 - 5 třídy a byla vedena formou komentovaného výkladu ke komixům, s promítáním obrázků. Komixové knihy, jejichž spoluautorem je také Zdeněk Ležák, mapují celé obdobíexistence Československa. Vysvětlený byly klíčové události, životopis a role prvního prezidenta T. G. Masaryka, příběh československých legionářů a představení významných osobností při vzniku republiky. Přednáška byla velice zajímavá a poutavou formou dětem přiblížila události nejen před stolety. V závěru besedy přednášející seznámil děti s tím, jak vznikají časopisy a jakými procesy projdou než se dostanou dětem do ruky.  Donesl a rozdal dětem časopisy Mateřídouška, Sluníčko a ABC a ty z toho měly velikou radost.

Za tuto akci je nutné poděkovat naší knihovnici Marcele Rysové, která ji organizačně zajistila.

CO SE DĚLO V KNIHOVNĚ V BŘEZNU 2018.

V tomto měsíci byl pro žáky Základní školy ve Vraném připraven v rámci vzdělávacích seminářů  poslech zvukového zpracování řecké mytologie - nejznámějších řeckých bájí a pověstí. Předlohou pro toto zpracování  se stala kniha Eduarda Petišky "Staré řecké báje a pověsti". Tato kniha je také ve fondu knih pro děti v naší knihovně v novém, velmi pěkném vydání. Všichni si společně poslechli starou řeckou báji  ORFEUS. Poslech CD si děti mohly přímo konfrontovat s "papírovým nosičem" - KNIHOU. Trochu uklidnění dětem určitě neuškodilo  a odměna pro děti, které vydržely poslouchat až dokonce, byla v podobě domácích perníčků sladká.

V tomto měsíci přišly do knihovny i naše nejmenší děti z vranské Mateřské školy. Téma jarního setkání bylo
"Probouzení zimních spáčů". Děti si poslechly nejen vyprávění o medvědech a ježečkovi, ale zároveň se protáhly
cvičením při předvádění probouzejících se medvídků ze zimního spánku. Ani tentokrát  nechyběla sladká tečka,
která byla v podobě domácích křížal z jablíček. Paní knihovnice všechny děti velmi pochválila za jejich "aktivitu".

Těším se na další setkání a samozřejmě ráda přivítám i dospělé čtenáře - Vaše knihovnice.

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2017

28. června se od 17.00 hod. konala na školním hřišti ve Vraném Zahradní slavnost, spojená s ukončením školního roku v Mateřské a Základní škole. Při této příležitosti naše knihovnice Marcela Rysová odměnila nejlepší čtenáře a předala jim hodnotné knihy. Ostatním čtenářům dala brožurku Dětské spojovačky, bludiště a další.

Několik informací o dění v naší knihovně v roce 2017.

V listopadu bylo v celé knihovně položeno nové lino, tím se vzhled knihovny výrazně zlepšil.

V měsíci březnu knihovnu navštívily ty nejmenší  děti - „caparti“ z naší mateřské školky. Doufám, že slovo „caparti“ někoho neurazí.

Téma setkání v knihovně bylo – domácí zvířátka. Nejoblíbenější  domácí zvířátko si děti donesly s sebou. Připravila jsem si pro ně knížky o zvířátkách a hlavně dvě pohádky.

Tak ta první se jmenovala „Ve školce je prasátko“ a děti se dozvěděly jak to vypadá, když se dostane s dětmi do školky prasátko, kterému je samotnému smutno.

Druhá pohádka se jmenovala  „Tři prasátka“. A ta už tak veselá nebyla. Děti se ale nebály, prasátka vlk nesežral a všechno dobře dopadlo.

Abych dětem zpestřila jejich návštěvu v knihovně pokusila jsem se jim pohádku nejen vyprávět, ale i zahrát. Využila jsem maňásky, mimochodem, další přírůstek do naší knihovny. A protože byly vzornými posluchači, dostaly za odměnu na zpáteční cestu do školky balíčky s perníčky.

Předpokládám, že se dětem v knihovně líbilo a budeme se těšit na další setkání.

Vaše knihovnice Marcela.

Ještě několik informací z naší knihovny.

1. Je potěšitelné, že si do knihovny našli cestu někteří  z obyvatel našeho zámečku – Domova Vraný. Z toho mám      velikou radost.

2. Informace pro děti - do knihovny dochází jednou měsíčně KOMIKS JIRKY KRÁLE. Jak jsem zjistila,  děti mají Jirku  Krále v oblibě, tak proč jim neudělat radost. Touto cestou se k „časáku“ dostanou i děti, které si časopis nemohou  pravidelně kupovat. To mě také těší.

3. Další informace se týká výměnného fondu. Do knihovny dorazily nové knihy (seznam na stránce "Nové knihy"). Tak si přijďte vypůjčit nějakou pěknou  knihu. Stejně je ještě zima.

Na všechny čtenáře se těší

Vaše knihovnice Marcela.

KNIHOVNA MĚSTYSE VRANÝ
Vraný 9
Vraný

© 2015 Všechna práva vyhrazena.